Apteka jest wyjątkowym miejscem. Dla wielu dość tajemniczym, a dla innych to po prostu zwykły sklep z lekami. Dawniej apteka była swego rodzaju sanktuarium, gdzie panował idealny ład i spokój, a miejsce to było obdarowywane ogromnym szacunkiem. To również wtedy prym wiodły leki recepturowe, a farmaceuci tworzyli najróżniejsze formy leku o bardzo ciekawych i często unikalnych składach. Niestety wszystko przemija – dziś my często musimy użerać się z wiecznie niezadowolonymi, grubiańskimi pacjentami, a Wy (jako pacjenci) dostajecie minimalną cząstkę pomocy farmaceutycznej (bo kolejka goni, bo NFZ wchodzi nam na głowę, bo po prostu nie jesteśmy w stanie poświęcić pacjentom tyle czasu, ile naprawdę byśmy chcieli i potrzebowali). Leki recepturowe natomiast są coraz mniej doceniane, a lekarze często uciekają się do prostszych, gotowych rozwiązań i nie zgłębiają wiedzy recepturowej.

Skoro już trochę ponarzekałem, pozwolę sobie przejść do tej bardziej kolorowej strony apteki. Kolorowej, bo apteka kryje w sobie wiele skarbów. Mówiąc skarby, mam na myśli składniki do domowej receptury. Otóż apteka uwalnia Was od problemu wątpliwej jakości składników kosmetycznych. Fakt, nie dostaniecie w niej wszystkich półproduktów, szczególnie tych, charakterystycznych dla nowoczesnej technologii kosmetycznej. Mimo wszystko niektóre klasyki nigdy nie zostaną zastąpione :) Co ważne – wszystkie składniki, zarejestrowane jako leki bądź składniki recepturowe, którymi dysponuje apteka, muszą spełniać najwyższe standardy. Dokładniej rzecz ujmując – aby substancje te pojawiły się w obrocie aptecznym, muszą zostać zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych. Aby dokonać takiej rejestracji, wymagana jest szczegółowa dokumentacja dotycząca jakości produktu i jego działania na organizm ludzki. Wymagania w stosunku do leków są bezsprzecznie wyższe względem wymagań stawianym kosmetykom, czy półproduktom kosmetycznym wprowadzanym na rynek. Z tego właśnie powodu komponenty zakupione w aptece można traktować jako te, o najwyższej jakości (zatem warto czasem wydać nieco więcej pieniędzy i cieszyć się pewnym półproduktem).

Przejdźmy więc do meritum. Przykładowymi produktami, które mogą zostać przez nas wykorzystane są m. in.: gliceryna, parafina ciekła, wazelina, lanolina, olej rycynowy, olejek kamforowy, kompozycje zapachowe jak Mentowal czy Inhalol, talk kosmetyczny, spirytus salicylowy, spirytus kamforowy. Bardzo ciekawą ofertą mogą okazać się produkty ziołowe, ponieważ w domowych warunkach trudno jest uzyskać tak dobrej jakości wyciąg. Będą to wszelkie nalewki i ekstrakty, przykładowo Azulan, nalewka z arniki, sok z jeżówki. W aptece możecie również zakupić niektóre zioła sypkie.

Jeżeli macie zaprzyjaźnionych aptekarzy, możecie również uzyskać dostęp do ciekawych składników receptury aptecznej :) Niektóre z nich to: euceryna, woda oczyszczona w pojemnikach (ta woda jest jałowa!), cholesterol, mocznik, rezorcyna, mentol, mydło potasowe, witamina A, witamina E czy ciekawostki-klasyki jak ichtammol czy balsam peruwiański. Oczywiście receptura apteczna jest dużo bogatsza, dlatego farmaceuci mają szerokie pole do popisu.

Jest jeszcze jedna możliwość, którą twórcy domowych kosmetyków mogą wykorzystać. Jest to przerabianie gotowych leków i kosmeceutyków na swoje potrzeby (tak samo jak wzbogacacie bazy kremowe). Oczywiście, może się to wiązać z nieprzewidzianymi chemicznymi interakcjami, lecz osoby obeznane w temacie zazwyczaj unikną takich zdarzeń. Do podrasowania możemy użyć doskonałych produktów aptecznych. Przykładami są: preparat regenerujący skórę po urazach czy oparzeniach – Alantan plus, produkty uszczelniające naczynia krwionośne, przydatne w kosmetykach do cery naczynkowej – Arcalen, Pelethrokrem. Możemy również zrobić użytek z tanich i popularnych maści jak maść ochronna z witaminą A, pasty cynkowej, czy popularnego preparatu Linomag. Niektórzy będą skłonni do wykorzystania babcinego sposobu na trądzik – tabletek z kwasem acetylosalicylowym. Możliwości jest wiele.

Apteka powinna być inspiracją dla wszystkich maniaków kosmetyki, jako że jest kolebką wszelkich produktów recepturowych. Udanych zakupów w aptece! :)